اطلاعات مهم بدافزارها

تبلیغ افزار (Adware)

ابزارهای تبلیغاتی مزاحم معمولا بدون اجازه و یا اطلاع شما عمل می کنند. بسیاری از تاسیسات آزاد ممکن است برای کسب پول به منظور بهبود هزینه توسعه، نرم افزار مخفی نصب کنند. تبلیغ افزار همیشه مخرب نیست، بلکه معمولا فعالیت های اینترنتی شما را ردیابی می کند و دیگر اطلاعات را از کامپیوترتان (که می تواند شامل آدرس های ایمیل باشد) به تبلیغ کنندگان می فرستد. با استفاده از این اطلاعات، ممکن است شما یک هدف برای تبلیغات pop-up/pop-under، نوار ابزار اضافی، و هرزنامه ها باشید.

Backdoors

Backdoors از آسیب پذیری های نرم افزار نصب شده برای کنترل از راه دور و دسترسی غیر مجاز به کامپیوترتان سوء استفاده می کند. جاسوس افزارها معمولا به طور مخفیانه توسط ویروس ها، کرم ها، و یا گاهی اوقات برنامه های تبلیغاتی مخرب نصب می شوند. به عنوان نام پیشنهادی، جاسوس افزارهای درب پشتی به صورت پنهانی کار می کنند، و پیدا کردن و غیر فعال کردن بدون استفاده از تکنولوژی ضد جاسوس افزار بسیار دشوار است.

سارقان اینترنتی (Browser Hijackers)

سارقان اینترنتی، تنظیمات مرورگر وب اینترنت تان را بدون اجازه تغییر می دهند. گاهی اوقات این به معنای تغییر صفحه اصلی به یک سایت پرداخت می باشد که به ازای هر کلیک، نویسنده نرم افزار hijacker پول را بدست می آورد. گاهی اوقات مرورگر hijackers صفحه ?search? را تغییر می دهد به طوری که تمام جستجو های شما به ازای هر کلیک در سایت ها منجر به پرداخت و در عین حال ردیابی فعالیت های اینترنتی می شود. متاسفانه، بازگرداندن مرورگر به تنظیمات کارخانه، معمولا از کار سارقان اینترنتی جلوگیری نمی کند.

دانلود کننده (Downloader)

دانلود کننده، نرم افزار کاربردی می باشد که ممکن است بدافزارهای اضافی را برای سیستم تان دانلود و نصب کند. آنچه که باعث دشوار شدن حذف دستی می شود، این است که بدافزار دانلود شده ممکن است توانایی نصب مجدد خود را داشته باشد.

Hijacker

Hijacker برنامه ای می باشد که ممکن است تنظیمات مرورگرتان را با تغییر مسیر به وب سایت های دیگر تحت کنترل قرار دهد. Hijacker ممکن است باعث کند شدن مرورگرتان شود.

کلیدنگارها (Keyloggers)

کلیدنگارها هر ضربه ای که به صفحه کلید کامپیوترتان می زنید را با هدف گرفتن نام های کاربری و رمزهای عبور، شماره های کارت اعتباری، شماره های حساب بانکی، و غیره ثبت می کنند. برخی از کلیدنگارها همچنین از فعالیت هایتان در کامپیوتر عکس می گیرند، بر ایمیل ها و چت آنلاین نظارت می کنند، و هنگامی که توسط شخص مجازی نصب شود، اغلب برای نظارت بر فعالیت کودک یا کارمند استفاده می شود. حتی در مواردی از این قبیل، کلیدنگارها معمولا مخفیانه کار می کنند.

Mail Bombers

بمب افکن های ایمیل با هزاران ایمیل به صندوق پستی هجوم می آورند. معمولا پیدا کردن منبع اصلی هرزنامه ها برای ردیابی مهاجم غیر ممکن است.

Proxy

پروکسی، فایروالی است که مسدود می کند و دوباره ارتباط بین دو نقطه را ایجاد می کند. پروکسی دارای قابلیت مخفی کردن یک کاربر از جهان خارج و یا یک مهاجم از یک کاربر می باشد. برای اهداف مخرب، ممکن است یک پروکسی برای برقراری ارتباط ناشناس بین مهاجم و کامپیوترتان و برقراری اتصال مشکل تر برای اطلاع استفاده شود. SMTP و FTP ممکن است در رابطه با Firewall Killers، Downloaders، RATs، و Trojans استفاده شود.

آنتی ویروس Rogue

برنامه های آنتی ویروس Rogue، برنامه های جعلی می باشند که جهت مخفی نمودن و رفتار کردن مثل یک برنامه مشروع حذف ویروس طراحی شده اند. برنامه های آنتی ویروس Rogue، معمولا توسط هکرهایی که تلاش می کنند تا پول شما را از طریق تاکتیک های غیر مستقیم بردارند، ایجاد شده است. برنامه های آنتی ویروس Rogue از پنجره های بازشو، اسکن های جعلی و پیام های هشدار به عنوان روش هایی برای ترساندن استفاده می کنند. آنتی ویروس Rogue ممکن است سیستم تان را به دلیل نمایش اشتباه ویروس موجود بر روی کامپیوترتان اسکن کند. برنامه های آنتی ویروس Rogue ممکن است باعث آسیب رسیدن به کامپیوترتان شود و در برخی موارد حذف آن می تواند مشکل باشد. برنامه های آنتی ویروس Rogue، و همچنین برنامه های ضد جاسوس افزار و برنامه های رجیستری Rogue توسط سازندگان تروجان برای نصب بدافزارها و دیگر scumwareها مورد استفاده قرار می گیرند.

پاک کننده رجیستری Rogue

پاک کننده رجیستری Rogue، یک برنامه پاک کننده رجیستری فریبکارانه و غیر قابل اعتماد است که تظاهر به تعمیر و یا پاکسازی رجیستری کامپیوتر می کند. پاک کننده رجیستری Rogue از هشدارهای امنیتی دروغین و اسکن رجیستری جعلی استفاده می کند که کاربران کامپیوتر را وادار به خرید نسخه کامل پاک کننده رجیستری rogue می کند.

جاسوس افزار

هر گونه بدافزار یا نرم افزارهایی که برای جاسوسی و یا ردیابی فعالیت های کامپیوترتان استفاده می شوند، جاسوس افزار می باشند. گرچه برخی جاسوس افزارها مخرب نیستند و عمدا توسط والدین و یا کارفرمایان برای نظارت بر فعالیت های اینترنتی نصب می شوند، جاسوس افزارهایی هم وجود دارند که فعالیت های خرابکارانه انجام می دهند. اغلب جاسوس افزارها می توانند همراه با دانلود نرم افزارهای رایگان نفوذ کنند، و ممکن است فعالیت های اینترنتی شما را ردیابی کنند و یا نام کاربری و رمز عبور، شماره کارت اعتباری و دیگر اطلاعات مالی شخصی را بدزدند.

Trackware

Trackware یک نرم افزار کاربردی می باشد که ممکن است اطلاعات شناسایی شخصی شما را با استفاده از اتصال به اینترنت ارسال کند.

Toolbar

نوار ابزار شامل گروهی از دکمه هایی می باشد که ممکن است وظایف خاصی مانند ارائه با نوار جستجو اضافی و یا بوک مارک اضافی انجام دهد. یک نوار ابزار برای مرورگر اینترنت اکسپلورر به طور معمول در زیر نوار منو در بالای فرم واقع شده است. نوار ابزار معمولا توسط Browser Helper Objects ایجاد شده است.

برنامه های ضد جاسوس افزار Rogue

برنامه های ضد جاسوس افزار Rogue، برنامه های کاربردی جعلی هستند که هوشمندانه مبدل به برنامه هایی می شوند که مانند حذف جاسوس افزارهای مشروع رفتار می کنند. برنامه های ضد جاسوس افزار Rogue معمولاً توسط هکرها تنها با هدف ارائه فروش نرم افزار های Rogue ایجاد شده اند. بسیاری از برنامه های ضد جاسوس افزار rogue از تاکتیک های فریبنده برای ترغیب کاربران کامپیوتر به خرید برنامه ضد جاسوس افزار rogue استفاده می کنند. در بسیاری از موارد کاربران کامپیوتر تا زمانی که فروش صورت گرفته متوجه نمی شوند که یک برنامه جعلی ضد جاسوس افزار دانلود و یا نصب کرده اند. برنامه های ضد جاسوس افزار Rogue، برنامه های کاربردی ساختگی می باشند که معمولاً نیاز به تلاش بیشتری برای حذف کامل از سیستم تان دارند. آلودگی های کامپیوتری مانند تروجان ها برای نصب برنامه های ضد جاسوس افزار Rogue شناخته شده اند که برنامه های مخرب را حذف نمی کنند و یا بالا بودن هزینه غیر عادی نسخه کامل را توجیه می کنند.

ابزار مدیریت از راه دور

ابزار مدیریت از راه دور عمدتاً توسط مدیران شبکه برای کنترل کامپیوترتان از راه دور استفاده می شوند. هدف اصلی این جاسوس افزارها کنترل و تعمیر تنظیمات و کامپیوترتان بدون نیاز به حضور فیزیکی در همان مکان می باشد. با این حال، گاهی اوقات ابزارهای مدیریت از راه دور برای اهداف غیر قانونی، از جمله کنترل غیر مجاز از راه دور که ممکن است اجازه دسترسی به فایل ها و اطلاعات شخصی و مالی شما را بدهد استفاده می شود.

ابزارهای مدیریت شبکه

ابزارهای مدیریت شبکه عمدتاً توسط شرکت های بزرگ برای ورود و بررسی ترافیک شبکه، پروکسی، و سایر اطلاعات از طریق شبکه استفاده می شود. این نرم افزار می تواند ترافیک را بدون نصب هیچ نرم افزاری بر روی کامپیوترتان آنالیز کند، زیرا ترافیکی که از طریق سرورهای مرکزی شبکه عبور می کند را نظارت می کند. این جاسوس افزار مخرب نیست، اما می تواند بر فعالیت های اینترنتی شما نظارت کند، که ممکن است اطلاعات نام کاربری و رمز عبور تان برای بانکداری آنلاین و تجارت الکترونیک را به خطر بیاندازد.

Dialers

dialer ها تنظیمات اتصال مودم شما را تغییر می دهند. dialer ها ممکن است مانند بسیاری از نرم افزارهای جاسوسی همراه با نرم افزار رایگان وارد شوند و سپس بدون رضایت یا اطلاع شما شروع به کار کنند. dialer ها معمولاً مودم شما را از اتصال به اینترنت از طریق یک ارائه دهنده محلی به یک شماره تلفن بسیار گران قیمت یا بین المللی تغییر می دهند. دارندگان dialer ها معمولاً زمانی که با این شماره تلفن ویژه ارتباط برقرار می کنید، مبلغ نسبتاً زیادی به حساب هکرها واریز می گردد.

Browser Plugins

افزونه های مرورگر (Browser Plugins) می توانند با روش های مختلف بر روی مرورگر وب شما اثر بگذارند. برخی از پلاگین ها ممکن است در هنگام مشاهده صفحه وب، پنجره هایی برای اطلاعات اضافی ایجاد کنند و دیگران ممکن است تبلیغات و بنرهای وب سایت های دیگر را جایگزین صفحه اصلی سایت کنند. برخی از پلاگین ها به راحتی صفحه اصلی شما را تغییر می دهند و هکرها می توانند فعالیت های اینترنتی شما را مانیتور کنند و گزارش آن را به سرورهای خود انتقال دهند. این یک جاسوس افزار است که معمولاً توسط فایروال شما متوقف نشده است، زیرا توسط فایروال به عنوان بخشی از مرورگر شما دیده می شود.

Browser Helper Object

اشیاء کمک رسان مرورگر (Browser helper objects) برای کمک به نویسندگان وب سایت در سفارشی سازی و کنترل اینترنت اکسپلورر استفاده می شوند. این مولفه ها معمولا زمانی بارگذاری می شوند که اینترنت اکسپلورر آغاز به کار کند، و ممکن است متن حافظه اینترنت اکسپلورر را به اشتراک بگذارند و هر عملی بر روی ماژول ها و پنجره های در دسترس انجام دهند. شیء کمک رسان مرورگر می تواند وقایع را شناسایی کرده، پنجره برای نمایش اطلاعات بیشتر ایجاد کند و بر پیام ها و اقدامات نظارت کند. 


نظرات مشتریان

من به همه شما کارمندان کوییک هیل، برای دریافت جایزه VB 100% تبریک می گویم. به عنوان یک کاربر خانگی از پشتیبانی لحظه ای کوییک هیل بسیار راضی هستم. محصولات شما بهترین ویروسیابی می باشد که تا به حال استفاده کردم. با احترام فراوان.

- Steve Dawson

نظرات بیشتر »

جوایز و گواهینامه ها

راهکار های امنیتی و تیم های اختصاصی کوییک هیل توسط انجمن ها، رسانه ها و سازمان های صنعتی شناخته شده است. کوییک هیل بهترین راهکارهایی ارائه می دهد که موجب تسهیل در مدیریت امنیت IT شده و به راحتی در انواع مختلف دستگاه ها و پلتفرم های چندگانه استفاده می شوند.

virus
ادامه مطلب »


Share your feedback or suggestions for this website at [email protected]